Cyfrowa telewizja naziemna – o co tu chodzi?

Wszechobecna cyfryzacja dosięgnęła w końcu wysłużonej telewizji naziemnej.

Zalety cyfrowego przesyłu, którym cieszą się od wielu lat abonenci telewizji satelitarnej, stały się również standardem w telewizji naziemnej. Dodatkowo w Polsce wykorzystano nowoczesny system kompresji danych Mpeg-4, który pozwala na przesłanie większej ilości informacji (przykładowo w Niemczech korzysta się ze starszego Mpeg-2).

Sygnał cyfrowy pozwala na znaczne polepszenie jakości odbioru oraz wprowadzenie szeregu udogodnień dla abonenta:

Kanały telewizyjne – co można oglądać?

Według danych na 4 maja 2011 r. na terenie powiatu polickiego można było odebrać dwa multipleksy (tzw. Muxy – jeden Mux to pakiet kilku kanałów) polskie i dwa niemieckie.

Zawartość multipleksów polskich (nadajnik Kołowo): Mux 2: TVN, TVN 7, Polsat, TV4, TV Puls, TV Puls 2, TV7 (sygnał testowy), TV8 (sygnał testowy); Mux 3: TVP 1, TVP 2, TVP Info (Szczecin), TVP Historia, TVP Kultura.

Programy na multipleksach niemieckich (nadajnik Helpterberg): MDR S-ANHALT, Das Erste, NDR FS SH, NDR FS MVP, RBB Brandenburg, ZDF, 3sat, ZDFinfokanal, ZDF neo/KiKa.

Żeby odbierać ww. kanały w cyfrowej jakości musieliśmy do tej pory płacić abonament operatorom telewizyjnym – teraz mamy to za darmo! Oczywiście nie licząc abonamentu RTV... ;)

Czym to odbierać - czyli trochę techniki

Do odbioru Cyfrowej telewizji naziemnej potrzebna jest antena, tuner (dekoder) MPEG-4 i telewizor.

Wiele nowych odbiorników ma wbudowane dekodery MPEG-4. Telewizor z wbudowanym tunerem daje wygodę korzystania z jednego urządzenia. Nie musimy uruchamiać i osobno obsługiwać telewizora i dekodera.

Tuner zewnętrzny daje za to więcej możliwości - możemy nagrywać programy, zatrzymywać i odtwarzać z niego wcześniejsze nagrania. Zaawansowane dekodery pozwalają również słuchać muzyki w formacie MP3, WMA, przeglądać zdjęcia, oglądać filmy w popularnych formatach DivX, MKV (wraz z napisami). Oprócz telewizji możemy również odbierać cyfrowe stacje radiowe. Istnieją również tzw. dekodery combo, gdzie w jednym urządzeniu mamy zarówno tuner do telewizji naziemnej jak i satelitarnej.

Bardzo ważnym elementem instalacji jest antena. To głównie od niej zależy, jaka będzie uzyskana przez nas jakość sygnału. Najbardziej polecane do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej są anteny kierunkowe z symetryzatorem (bez wzmacniacza). Anteny kierunkowe cechują się wysokim zyskiem i najlepiej zdają egzamin przy większych odległościach od nadajnika i niekorzystnym ukształtowaniu terenu. Miasto Police leży w odległości ponad 25 km od nadajnika w Kołowie i dodatkowo jest zasłonięte przez wzgórze (od strony Przęsocina). Najlepiej zdają tu egzamin anteny kierunkowe i wysokiej klasy anteny szerokopasmowe. Anteny pokojowe praktycznie nie mają w Policach racji bytu.

Podobnie jest w miejscowościach otoczonych lasami (np. w Siedlicach, bądź w części Tanowa). Tam dodatkowo dochodzi kwestia umieszczenia anteny na odpowiedniej wysokości. Nieco lepszy odbiór jest możliwy w północnych częściach powiatu polickiego – w kierunku Nowego Warpna.

Anteny z symetryzatorem mają tę wadę, że siła sygnału zmniejsza się po jego rozdzieleniu (na kilka telewizorów). Lekarstwem na to jest stosowanie dodatkowych wzmacniaczy (nie montowanych w antenie) i rozdzielaczy aktywnych.

Pamiętaj, że nawet jeśli odbierasz sygnał cyfrowy na starej antenie szerokopasmowej, to nie znaczy, że będzie tak zawsze. Wystarczy załamanie pogody i obraz może zniknąć.